License UTP FortiGate FC-10-00101F-950-02-12 (Promotion 24x7 FortiCare 1 Year)
1.000 đ
Thông số kỹ thuật: Firewall Fortinet FortiGate FG-101F
Mã sản phẩm FG-101F-BDL-950-12
Hardware Specifications
GE RJ45 Ports 12
GE RJ45 Management/HA /DMZ Ports 1 / 2 / 1
GE SFP Slots 4
10 GE SFP+ Slots 2
GE RJ45 WAN Ports 2
GE RJ45 or SFP Shared Ports 4
USB Port 1
Console Port 1
Internal Storage -
Included Transceivers 0
System Performance — Enterprise Traffic Mix
IPS Throughput2 2.6 Gbps
NGFW Throughput2, 4 1.6 Gbps
Threat Protection Throughput2, 5 1 Gbps
System Performance
Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte UDP packets) 20 / 18 / 10 Gbps
Firewall Latency (64 byte UDP packets) 5 μs
Firewall Throughput (Packets Per Second) 15 Mpps
Concurrent Sessions (TCP) 1.5 Million
New Sessions/Second (TCP) 56,000
Firewall Policies 10,000
IPsec VPN Throughput (512 byte)1 11.5 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 2,500
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 16,000
SSL-VPN Throughput 750 Mbps
Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum, Tunnel Mode) 500
SSL Inspection Throughput (IPS, avg. HTTPS)3 1 Gbps
SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) 3 1,800
SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) 3 135,000
Application Control Throughput (HTTP 64K)2 2.2 Gbps
CAPWAP Throughput (1444 byte, UDP) 15 Gbps
Virtual Domains (Default / Maximum) 10 / 10
Maximum Number of Switches Supported 24
Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) 128 / 64
Maximum Number of FortiTokens 5,000
Maximum Number of Registered FortiClients 600
High Availability Configurations Active / Active, Active / Passive, Clustering
Dimensions
Height x Width x Length (inches) 1.73 x 17 x 10
Height x Width x Length (mm) 44 x 432 x 254
Form Factor Rack Mount, 1 RU
Weight 7.25 lbs (3.29 kg)
Environment
Power Required 100–240V AC, 60–50 Hz
Maximum Current 100V / 1A, 240V / 0.5A
Power Consumption (Average / Maximum) 35.1 W / 38.7 W
Heat Dissipation 119.77 BTU/h
Operating Temperature 32–104°F (0–40°C)
Storage Temperature -31–158°F (-35–70°C)
Operating Altitude Up to 7,400 ft (2,250 m)
Humidity 10–90% non-condensing
Noise Level 40.4 dBA
Compliance FCC Part 15B, Class A, CE, RCM, VCCI, UL/cUL, CB, BSMI
Certifications ICSA Labs: Firewall, IPsec, IPS, Antivirus, SSL-VPN; IPv6
Tùy chọn Module quang SFP cho Firewall FortiGate 100F
>> Giá gói License 1 năm: FG-100F-BDL-950-12
>> Sản phẩm đề xuất:  Fortigate 80F | Fortigate 101F | | Fortigate 200F | Fortigate 200E