License 24x7 FortiCare FC-10-0081F-247-02-12 1 Year
License FortiCare FC-10-0081F-247-02-12 1 Year 24x7 FortiCare Contract
Call đ
Thông số kỹ thuật: Firewall Fortinet FortiGate FG-81F-BDL-950-12
  FortiGate FG-80F FortiGate FG-81F
Hardware Specifications
GE RJ45/SFP Shared Media Pairs 2 2
GE RJ45 Internal Ports 8 8
USB Ports 1 1
Console (RJ45) 1 1
Internal Storage - 1x 128 GB SSD
System Performance
IPS Throughput 1.4 Gbps
NGFW Throughput 1 Gbps
Threat Protection Throughput 900 Mbps
System Performance
Firewall Throughput (1518 / 512 / 64 byte UDP packets) 10 / 10 / 7 Gbps
Firewall Latency (64 byte UDP packets) 4 μs
Firewall Throughput (Packets Per Second) 10.5 Mpps
Concurrent Sessions (TCP) 1.5 Million
New Sessions/Second (TCP) 45,000
Firewall Policies 5,000
IPsec VPN Throughput (512 byte packets) 6.5 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 200
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 2,500
SSL-VPN Throughput 950 Mbps
Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Maximum) 200
SSL Inspection Throughput 715 Mbps
SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) 700
SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) 100,000
Application Control Throughput 1.8 Gbps
CAPWAP Throughput 9 Gbps
Virtual Domains (Default / Maximum) 10 / 10
Maximum Number of FortiSwitches Supported 16
Maximum Number of FortiAPs (Total / Tunnel Mode) 32 / 16
Maximum Number of FortiTokens 500
High Availability Configurations Active / Active, Active / Passive, Clustering
Dimensions
Height x Width x Length (inches) 1.5 x 8.5 x 6.3
Height x Width x Length (mm) 38.5 x 216 x 160
Weight 2.4 lbs (1.1 kg)
Form Factor Desktop/Wall Mount/Rack Tray
Environment
Input Rating Dual power 12Vdc, 3A
Power Required Powered by 2 External DC Power Adapters, 100–240V AC, 50/60 Hz
Power Consumption (Average / Maximum) 12.6W / 15.4W 13.5W / 16.5W
Heat Dissipation 52.55 BTU/h 56.30 BTU/h
Operating Temperature 32–104°F (0–40°C)
Storage Temperature -31–158°F (-35–70°C)
Humidity 10–90% non-condensing